
Zjazd Andragogiczny
2017
Komunikat II
Szanowni Państwo,
Na współczesne postaci aktywności edukacyjnej dorosłych warto spojrzeć zarówno w kontekście dyskursywnej konfrontacji różnych założeń (koncepcji) teoretycznych, jak też wzorów praktyk indywidualnych i społecznych, które swoje uzasadnienie czerpią ze stosownych uwarunkowań historycznych, kulturowych, politycznych, ekonomicznych czy społecznych. W tych i wielu innych kontekstach można bowiem odnaleźć ślady dylematów istotnych dla tożsamości przedmiotowej andragogiki, jako dyscypliny naukowej, ale też stanowiska grup społecznych czy wypowiedzi pojedynczych uczonych, w których artykułowane są wątpliwości co do rozpoznania czym jest uczenie się w dorosłości.
Przyjęcie odmiennych punktów widzenia nawet w tradycyjnie stosowanych do tej pory podejściach, być może pozwoli dostrzec zagadnienia niezauważane, pomijane czy wręcz lekceważone jako niezbyt doniosłe lub wręcz błahe i jako takie nie zasługujące na naukowa refleksję. Zapraszamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i/lub wynikami badań w tym obszarze tematycznym.
Proponujemy, aby tematykę poszczególnych sekcji wyznaczały następujące perspektywy:
-
Perspektywa podmiotu wobec dorosłości, własnego rozwoju i uczenia się - doświadczanie dorosłości, kulturowe i historyczne przemiany pojęcia dorosłości, obszary i formy praktykowania dorosłości, dorosłość jako wyzwanie rozwojowe, podejścia do rozwoju człowieka dorosłego, uczenie się dorosłych jako postać aktywności podmiotowej i różne postaci uczenia się, strategie uczenia się, miejsca i metody uczenia się, społeczna "widzialność" uczenia się, niepowodzenia i trudności w uczeniu się, uczenie się sztuczne, technologie wspomagające uczenie się, etc.
-
Perspektywa instytucji edukacyjnych - prawne i organizacyjne (systemowe) rozwiązania właściwe edukacji dorosłych, formalne uwarunkowania procesu nauczania dorosłych, szkoła dla dorosłych jako miejsce kształcenia, uwarunkowania roli nauczyciela dorosłych, pamięć instytucji edukacyjnych, polityka a rola i funkcje instytucji edukacji dorosłych, etc.
-
Perspektywa pracy zawodowej - edukacyjne rozwiązania w miejscu pracy, praca jako model uczenia się, przełożony i jego funkcjonowanie w rolach edukacyjnych: instruktora, mentora, coacha; kultura organizacji i jej wpływ na kształtowanie postaw pracowniczych, obszary tranzycji zawodowej, doradztwo i poradnictwo zawodowe w procesie przygotowania do pracy, zmiany pracy, powrót na rynek pracy, rozwiązania przeciw wykluczeniu z rynku pracy, etc.
-
Perspektywa teoretyczna i metodologiczna - koncepcje, teorie, podejścia metodologiczne, systemy klasyfikacji wiedzy, zapomniane tradycje, lokalne praktyki, etniczna specyfika, wzory osobowe, współczesna ocena tradycyjnego podejścia do edukacji dorosłych, współczesne wyzwania edukacyjne w otoczeniu dorosłych: biblioteka jako miejsce uczenia się, muzeum, centra technologiczne, uniwersytety ludowe, powszechne, organizacje branżowe, organizacje społeczne (pozarządowe), etc.
-
Perspektywa międzynarodowa (komparatystyka andragogiczna) - współczesne światowe
i europejskie rozwiązania uwzględniające odmienność podejścia do edukacji różnych grup dorosłych, postaci ich kapitału kulturowego i aktywności edukacyjnej. Zjawisko analfabetyzmu i jego współczesne postaci, kampanie edukacyjne na rzecz kształcenia dorosłych z niskimi kompetencjami, wykluczenie, opresja statusu niskiego wykształcenia, etc.
Podejmując po raz kolejny debatę nad uczestnictwem dorosłych w edukacji chcemy jednocześnie zaprosić Państwa do dyskusji z praktykami, których punkt widzenia nie był do tej pory uwzględniany w głównym nurcie rozważań akademickich. Mamy nadzieję, że propozycja otwartych dla wszystkich uczestników Zjazdu stolików dyskusyjnych (open space), wzbogaci jego formułę. Proponujemy, aby równolegle w czasie obrad sekcji prowadzone były dyskusje nt. innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dorosłym, rozumianych w dwojaki sposób: jako czynność (wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania nauczaniu-uczeniu się dorosłych) lub jako rezultat (efekt, produkt lub model dydaktyczny, organizacyjny, metodyczny, wspierający wysiłki edukacyjne dorosłych).
W kolejnym komunikacie przedstawimy Państwu program merytoryczny III Ogólnopolskiego Zjazdu Andragogicznego oraz dyspozycje do formułowania zagadnień (tez), które będą poddane dyskusji przy poszczególnych stolikach. Informacje te będą także dostępne na stronie internetowej https://zjazdandragogiczny.wixsite.com/zjazd.